Jak prawidłowo wykonać izolację akustyczną w zakładzie produkcyjnym ?
Nadmierny hałas w zakładzie pracy jest obecnie czynnikiem najbardziej zagrażającym życiu i zdrowiu pracowników. Nie tylko powoduje znaczny dyskomfort, ale też wpływa na wydajność zespołu i przyczynia się do popełniania błędów w wykonywanych zadaniach. Dlatego bagatelizowanie izolacji akustycznej jest niekorzystne zarówno dla personelu, jak i dla wyników przedsiębiorstwa. Warto jednak podkreślić, że aby izolacja spełniała swą rolę, musi być prawidłowo zaprojektowana i wykonana.
Pomiary i projektowanie izolacji akustycznych
U podstaw skutecznej izolacji akustycznej leżą profesjonalnie wykonane pomiary, które wskażą źródło i poziom hałasu, generowanego przez maszyny, rurociągi i armaturę oraz kanały wentylacyjne. Istotne jest odpowiednie sklasyfikowanie rodzaju dźwięków, które pozwoli dobrać właściwe rozwiązania i materiały dźwiękoizolacyjne i wibroizolacyjne. Na tej podstawie przygotowywane są projekty, uwzględniające zarówno pożądane wartości akustyczne, jak i budowę maszyn i urządzeń. Docelowo izolacja akustyczna ma bowiem nie tylko chronić pracowników od hałasu, ale też umożliwiać im obsługę maszyn, a także pozwalać na wszelkie prace konserwacyjne i serwisowe w przyszłości. W zależności od potrzeb zakładu, do redukcji hałasu wykorzystać można obudowy akustyczne, tłumiki lub izolacje całych instalacji.
Materiały wykorzystywane w budowie izolacji akustycznych
Rozpiętość dostępnych materiałów dźwiękoizolacyjnych jest naprawdę szeroka. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju pianki i maty o różnej gęstości i grubości, które charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Sam współczynnik izolacyjności akustycznej nie jest wystarczający do określenia, które wśród nich będą odpowiednie w przypadku danej instalacji, ponieważ muszą być również obojętne dla zachodzących w zakładzie procesów przetwórczych lub produkcyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest kombinacja różnych materiałów w określonej konfiguracji – inne okażą się optymalne w przypadku maszyn i urządzeń, zaś inne w przypadku rurociągów.
Montaż izolacji akustycznych
Ostatni etap prac, jednak nie mniej ważny. Montaż i wdrożenie projektów warto jest powierzyć doświadczonym monterom z praktyczną wiedzą. Zaoszczędzi to czas, a jednocześnie zagwarantuje, że izolacja będzie wykazywać parametry zgodne z oczekiwaniami i bez zakłóceń będzie służyć wiele lat.
Wierzy iż udało nam się państwo odpowiedzieć na pytanie „Jak prawidłowo wykonać izolację akustyczną w zakładzie produkcyjnym ?”. Gdybyście mieli jednak jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu.